A A A

W czwartek, 13 września, w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszą książkę historyka i regionalisty Tomasza Sudoła. Spotkanie poprowadziła Agata Linek.

Autor wydał już siedem pozycji historycznych w tematyce walk I wojny światowej w naszym regionie. Najnowsza, której promocja odbyła się w SDK, nosi tytuł „Działania militarne nad Sanem 1914 roku. Powiat Stalowowolski”. Jak sam bohater wieczoru przyznaje, książka powstała wskutek nawiązania kontaktu ze Stowarzyszeniem „Nasze Miasto”, które zaproponowało zorganizowanie takiego spotkania.

– Działania militarne w 1914 roku ogólnie charakteryzowały się manewrowym sposobem prowadzenia działań militarnych. Nie była to wojna okopowa tylko bardziej manewrowa, z zaskoczenia. Jeżeli chodzi o teren powiatu stalowowolskiego to możemy tutaj wymienić starcie na drodze Zaklików-Lipa-Kępa Rzeczycka, gdzie oddziały 12. Dywizji Piechoty zostały zaskoczone przez rosyjską 18. Dywizję Piechoty pod dowództwem Eugeniusza Henning-Michaelisa. Na tej drodze doszło do masakry oddziałów tejże dywizji. Tutaj powiem, że pułk piechoty na etacie wojskowym liczył ponad 4 tys. żołnierzy zdziesiątkowany trochę po starciach na Lubelszczyźnie kierował się do Sanu na przeprawę – opowiada Tomasz Sudoł.

Autor jest absolwentem historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Zainteresowanie tym tematem przejawiał już jako uczeń szkoły podstawowej.

Spotkanie z Tomaszem Sudołem odbyło się w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu historyczno-kulturalnego „Droga do niepodległości wiodła przez Galicję” realizowanym przez Stowarzyszenie „Nasze Miasto”, którego partnerami są Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Stowarzyszenie „Rowerzyści ze Stali”.

 

Wspieraj Nas!


Patrzymy na ręce lokalnych władz. Edukujemy oraz działamy na rzecz środowiska i zieleni miejskiej. Przyglądamy się jak wydawane są publiczne pieniądze. Możesz nam pomóc dalej realizować nasze działania, na dwa sposoby: przekazując darowiznę bezpośrednio na nasze konto: 56 1140 2004 0000 3702 7746 6057 z dopiskiem: "darowizna" lub korzystając z szybkich płatności:
Dziękujemy za wsparcie!

Nasze Miasto na Facebooku