A A A

Za nami konkurs recytatorski pod hasłem „Galicja dla Niepodległej”, który odbył się 27 kwietnia w Spółdzielczym Domu Kultury. Wzięli w nim udział uczniowie z klas V-VII szkół podstawowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Celami były: popularyzacja poezji patriotycznej, rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.

W finale wzięło udział 53 uczestników z pięciu szkół, którzy przygotowali do recytacji wybrany wiersz o tematyce patriotycznej. Poziom konkursu był wyrównany. Przy ocenie pod uwagę brano: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny. W skład jury weszli: Łukasz Banasik (prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto”), Agnieszka Bulicz (prezes Stowarzyszenia Literackiego ,,Witryna”) i Beata Sudoł-Kochan (członek Stowarzyszenia Literackiego ,,Witryna”).

- Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W obecnych czasach, gdzie jest nieograniczony dostęp do Internetu, co powoduje obniżenie kompetencji językowych, takie konkursy nabierają szczególnego znaczenia. Uważamy, że jest to dobra alternatywa dla najmłodszych w połączeniu z kształtowaniem postaw patriotycznych - mówi Łukasz Banasik.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom. I miejsce w konkursie zajęła Izabela Rogala (SP 5), II - Karol Zięba (PSP 12), III - Karolina Kuraś (PSP 7). Jurorzy postanowili przyznać wyróżnienia: Dominice Paterek (PSP 9) i Karinie Majewskiej (PSP 3). Nagrody wręczyli: radny miejski Daniel Hausner oraz jurorzy.

Organizatorami konkursu były: Stowarzyszenie „Nasze Miasto” oraz Stowarzyszenie Literackie „Witryna”. Patronem honorowym oraz fundatorem nagród był przewodniczący Rady Miasta Stalowa Wola Stanisław Sobieraj oraz Powiat Stalowowolski. Patronat medialny nad konkursem objął portal StaloweMiasto.pl. Konkurs „Galicja dla Niepodległej” jest jednym z kilku etapów projektu kulturalno-historycznego „Droga do niepodległości wiodła przez Galicję”, który nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. We wrześniu w ramach tego projektu odbędzie się spotkanie autorskie z historykiem i regionalistą Tomaszem Sudołem, rajd rowerowy jednym z odcinków frontowych I wojny światowej oraz otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta, które poprowadzi etnolog i antropolog kultury, doktorantka UJ Patrycja Laskowska-Chyła.

 

Stowarzyszenie Nasze Miasto Stalowa Wola Misja

DLACZEGO TO ROBIMY?

Bez pardonu, prześwietlamy i oceniamy działania władz Stalowej Woli. Mamy prawo i chcemy wiedzieć:

 • jak władza wydaje nasze pieniądze?
 • jak zarządza naszym wspólnym majątkiem?
 • co chce przed nami ukryć?
 • jaką ma wizję na przyszłość miasta

dowiedz się więcej

 • Łukasz Banasik
  ŁUKASZ BANASIK
  Prezes Zarządu
  Wolontariusz Roku 2009 za działalność społeczną oraz Człowiek Roku w kategorii samorządność i społeczność lokalna w powiecie stalowowolskim.
 • Agata Linek
  AGATA LINEK
  Wiceprezes Zarządu 
  Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, laureatka Nagrody Kulturalnej Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny” za tomik „Szept pumy"

Wspieraj Nas!


Patrzymy na ręce lokalnych władz. Edukujemy oraz działamy na rzecz środowiska i zieleni miejskiej. Przyglądamy się jak wydawane są publiczne pieniądze. Możesz nam pomóc dalej realizować nasze działania, na dwa sposoby: przekazując darowiznę bezpośrednio na nasze konto: 56 1140 2004 0000 3702 7746 6057 z dopiskiem: "darowizna" lub korzystając z szybkich płatności:
Dziękujemy za wsparcie!

Nasze Miasto na Facebooku